Kdy odvzdušnit topení?

Zavzdušněné topení poznáte jednoduše. Stačí se zaměřit na dva body:

 • šplouchání, bublání či syčení v radiátoru
 • radiátor nehřeje rovnoměrně po celé ploše

Šplouchání: Pokud v topení "šplouchá" či bublá, znamená to, že přívod pouští vodu do vzduchové bubliny. Kdyby bylo topení plné vody, žádné šlplouchání neuslyšíte.

Rovnoměrnost: Vzduch je horší tepelný vodič, než voda. Na zahřáté topení položte ruku (Pozor! Některá topení mohou být velmi horká!) a pocitově poznáte, že v horní části hřeje výrazně méně, na vině je s největší pravděpodobností vzduchová bublina.

 

Příprava na odvzdušnění - co budete potřebovat
 

 • Mísu, sklenici či hrnek na uniklou vodu
 • Utěrku nebo hadr
 • Odvzdušňovací klíč pro radiátory (koupíte za pár korun u topenáře či v železářství)

Abyste nemuseli topení odvzdušňovat vícekrát, otočte ventilem topení na maximum. Nechte vodu v radiátoru alespoň půl hodiny proudit. Proud vody v topení odplaví všechny vzduchové bubliny do radiátoru, ze kterého je vypustíte. Je však možné, že se to nepodaří hned na poprvé a topení budete muset odvzdušnit vícekrát.

Pokud jste majiteli domu a máte přístup ke kotli a dalším topným zařízením, vypněte před odvzdušňováním oběhové čerpadlo.

Klíč na odvzdušňování topení

Jak odvzdušnit topení / radiátor krok za krokem:

 1. Zastavte oběhové čerpadlo (pokud můžete)
 2. Připravte si hadr vedle topení
 3. Nasaďte klíč a podržte připravenou nádobu pod ventilem
 4. Začněte uvolňovat ventil pomocí klíče
 5. Nechte uniknout nahromaděný vzduch
 6. Uzavřete ventil
 7. Znovu zapněte oběhové čerpadlo (pokud jste ho předtím vypnuli)

Detailní postup odvzdušnění

Připravte si hadr: Položte hadr pod radiátor tak, aby se v něm zachytila voda unikající z ventilu. Nebo hadr přímo kolem ventilu omotejte. Jakmile totiž vypustíte vzduch z radiátoru, je nevyhnutelné, že z něj unikne torchu vody.

Nasaďte klíč a podržte připravenou nádobu pod ventilem: Začněte uvolňovat ventil pomocí klíče. Většinou stačí jen půl otáčky či méně a uslyšíte syčení.

Nechte uniktnout nahromaděný vzduch: POZOR - unikající vzduch může být horký, udržujte bezpečnou vzdálenost.

Jakmile je syčení tišší a nakonec se zastaví úplně, začne unikat voda. Ta se zachytí ve vámi připravenén hadru či nádobě. Jakmile k tomu dojde, radiátor je odvzdušněný a můžete ventil uzavřít.

Zapněte oběhové čerpadlo: Pokud jste odstavili oběhové čerpadlo, nezapomeňte ho znovu zapnout. A také zkontrolujte, zda je tlak vody v topném okruhu stále ještě dostačující.

Ačkoliv jste během přípravy nechali na cca 30 minut topení běžet na plný výkon, je možné, že se v radiátorech a trubkách budou dále držet zbytky vzduchu. Může se tak stát, že bude nezbytné provést celý proces odvzdušňování více než jedenkrát. Pokud je to potřeba, opakujte postup vícekrát.