Odvzdušnění topení: Jednoduchý návod
Vyžádejte si bezplatné poradenstvíVzduch v topení může hodně potrápit. Jakmile se v topení utvoří vzduchová bublina, topení přestane efektivně hřát. V chladných měsících pak je v místnosti větší zima a vy musíte topit o to víc. Nejen, že tak přicházíte o komfort, ale topení se výrazně (a zbytečně) prodražuje. Náprava je přitom extrémně jednoduchá! Ať už chcete odvzdušnit topení v rodinném domě či paneláku, stačí, když se budete držet těchto 7 kroků.
Kdy odvzdušnit topení?
Zavzdušněné topení poznáte jednoduše. Stačí se zaměřit na dva body:
- šplouchání, bublání či syčení v radiátoru
- radiátor nehřeje rovnoměrně po celé ploše
Šplouchání: Pokud v topení "šplouchá" či bublá, znamená to, že přívod pouští vodu do vzduchové bubliny. Kdyby bylo topení plné vody, žádné šlplouchání neuslyšíte.
Rovnoměrnost: Vzduch je horší tepelný vodič, než voda. Na zahřáté topení položte ruku (Pozor! Některá topení mohou být velmi horká!) a pocitově poznáte, že v horní části hřeje výrazně méně, na vině je s největší pravděpodobností vzduchová bublina.
Příprava na odvzdušnění – co budete potřebovat
- Mísu, sklenici či hrnek na uniklou vodu
- Utěrku nebo hadr
- Odvzdušňovací klíč pro radiátory (koupíte za pár korun u topenáře či v železářství)
Abyste nemuseli topení odvzdušňovat vícekrát, otočte ventilem topení na maximum. Nechte vodu v radiátoru alespoň půl hodiny proudit. Proud vody v topení odplaví všechny vzduchové bubliny do radiátoru, ze kterého je vypustíte. Je však možné, že se to nepodaří hned na poprvé a topení budete muset odvzdušnit vícekrát.
Pokud jste majiteli domu a máte přístup ke kotli a dalším topným zařízením, vypněte před odvzdušňováním oběhové čerpadlo.
Pro zateplení domů se používají různé materiály s malým součinitelem prostupu tepla (s velkým tepelným odporem). Tloušťka tepelné izolace by měla splňovat požadavky platné normy ČSN a dále také požadavky vyhlášky č. 78/2013 Sb. (novela 264/2020 Sb.) O energetické náročnosti budov.
Zateplení by mělo být ekonomicky optimální; to se posuzuje pro každý dům zvlášť. Zateplení (tepelná izolace budov) se provádí převážně z venkovní strany. Nejčastěji používanými tepelněizolačními materiály jsou polystyrénové desky a minerální vaty.
V místech, kde je třeba zajistit bezpečnost budovy proti požáru, se používají desky z polystyrénu opatřené čedičovou vlnou. Ta brání šíření požáru a odolává zvýšené teplotě.
Běžné rodinné domy a jiné budovy se často po celém obvodě izolují polystyrénovými deskami z extrudovaného polystyrénu. Tloušťka desek je podle daného projektu a pohybuje se od 5 do 10 cm. Závisí na druhu a tloušťce použitých tepelněizolačních cihel.
Rodinné domy, ale i velké budovy je možné izolovat také minerální vatou. Polystyrén ani vata nemají ve vzájemném srovnání výrazně větší nebo menší výhody, proto se k tepelné izolaci budov používají oba materiály.
Správné odvzdušnění radiátoru
Jak odvzdušnit topení / radiátor krok za krokem:
- Zastavte oběhové čerpadlo (pokud můžete)
- Připravte si hadr vedle topení
- Nasaďte klíč a podržte připravenou nádobu pod ventilem
- Začněte uvolňovat ventil pomocí klíče
- Nechte uniknout nahromaděný vzduch
- Uzavřete ventil
- Znovu zapněte oběhové čerpadlo (pokud jste ho předtím vypnuli)
Detailní postup odvzdušnění
Připravte si hadr: Položte hadr pod radiátor tak, aby se v něm zachytila voda unikající z ventilu. Nebo hadr přímo kolem ventilu omotejte. Jakmile totiž vypustíte vzduch z radiátoru, je nevyhnutelné, že z něj unikne torchu vody.
Nasaďte klíč a podržte připravenou nádobu pod ventilem: Začněte uvolňovat ventil pomocí klíče. Většinou stačí jen půl otáčky či méně a uslyšíte syčení.
Nechte uniktnout nahromaděný vzduch: POZOR – unikající vzduch může být horký, udržujte bezpečnou vzdálenost.
Jakmile je syčení tišší a nakonec se zastaví úplně, začne unikat voda. Ta se zachytí ve vámi připravenén hadru či nádobě. Jakmile k tomu dojde, radiátor je odvzdušněný a můžete ventil uzavřít.
Zapněte oběhové čerpadlo: Pokud jste odstavili oběhové čerpadlo, nezapomeňte ho znovu zapnout. A také zkontrolujte, zda je tlak vody v topném okruhu stále ještě dostačující.
Ačkoliv jste během přípravy nechali na cca 30 minut topení běžet na plný výkon, je možné, že se v radiátorech a trubkách budou dále držet zbytky vzduchu. Může se tak stát, že bude nezbytné provést celý proces odvzdušňování více než jedenkrát. Pokud je to potřeba, opakujte postup vícekrát.