Vyžádat bezplatné poradenství
Dálkové vytápění
Elektřina
Plyn
Vzduch

Rosensteinova čtvrť ve Stuttgartu

Čtvrť Rosenstein ve Stuttgartu má působivý, na budoucnost orientovaný koncept vytápění, chlazení a energetiky se zaměřením na sektorové propojení. Použitá technologie zahrnuje velké tepelné čerpadlo, kogenerační jednotku a fotovoltaický systém.

Rosenstein Quarter Stuttgart. Foto: © Holger Leicht/Siedlungswerk GmbH Wohnungs- und Städtebau, Steffen Schmid

Moderní obytná čtvrť s inovativním energetickým systémem od společnosti Viessmann

Společnost Siedlungswerk GmbH Wohnungs- und Stäädtebau realizuje výstavbu 500 bytů ve stuttgartské čtvrti Rosenstein, které budou zásobovány teplem, chladem a elektřinou pomocí vícerežimového energetického systému od společnosti Viessmann.

První etapa výstavby v areálu bývalé farmaceutické firmy Haidle & Maier, známém jako "Schmidtgen-Areal" v nové čtvrti Stuttgart-Rosenstein, byla dokončena v roce 2017. Stavební pozemek na ulicích Nordbahnhofstraßße a Eckartstraßße má rozlohu přibližně 8600 m². Bylo zde postaveno 125 bytových jednotek s celkovou obytnou plochou cca 11 400 m² podle standardu KfW Efficiency House 55.

Oblast, která se nachází v bezprostřední blízkosti hlavního nádraží S21, se nachází přímo u parkově upraveného Pragfriedhofu a v blízkosti nové Evropské čtvrti a "rozvojové oblasti Rosenstein", kde se dříve nacházely dnes již uvolněné plochy železniční trati. Odtud je to jen kousek k zámecké zahradě. U komplexu zastavuje rychlodráha, která během několika minut dopraví obyvatele přímo na náměstí Schlossplatz, přímo v městském centru hlavního města spolkové země.

Architektonickou soutěž na první část zástavby, která se konala na jaře 2012, vyhrála společnost Ackermann+Raff ze Stuttgartu a Tüübingenu. Přímo na jihu, na bývalém pozemku firmy Staiger (na rohu ulic Nordbahnhofstraßße a Friedhofstraßße), se nacházela druhá fáze výstavby Siedlungswerku. Tu realizoval vítěz druhé architektonické soutěže, společnost KBK Architekten GmbH Belz Lutz ze Stuttgartu, a stavba byla zahájena v roce 2018.

Plynový kondenzační kotel Vitocrossal 300 (vlevo) a kogenerační jednotka Vitobloc 200. Foto: © Holger Leicht/Siedlungswerk GmbH Wohnungs- und Städtebau, Steffen Schmid

Dokonale sladěný energetický koncept

Obytné budovy v Rosensteinově čtvrti byly postaveny podle standardu Efficiency House 55 (EnEV 2014) v souladu s pokyny pro financování od KfW Bank. Jsou navrženy pro potřebu primární energie mezi 27,4 a 31,5 kWh/m2 vytápěné plochy za rok. Pro dosažení těchto hodnot se klient a energetičtí projektanti rozhodli pro perspektivní koncepci vytápění, chlazení a elektrické energie s dokonale sladěnými komponenty od společnosti Viessmann; koncepci, která dokázala spojit příznivou energetickou bilanci se sníženou spotřebou fosilních paliv a minimálními emisemi CO2.

V této moderní obytné čtvrti se uplatňuje princip sektorového propojení: kromě zásobníku ledové energie jako primárního zdroje energie pro vytápění a chlazení zásobuje komplex budov teplem, chladem a elektřinou velké tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel, kogenerační jednotka a fotovoltaický systém. Městské bydlení bez vlastního automobilu je zde zcela možné, obyvatelé využívají systém sdílení automobilů s elektromobily. Elektřinu potřebnou k nabíjení elektromobilů vyrábí kogenerační jednotka a fotovoltaické moduly přímo v samotném obytném komplexu.

Vysoce efektivní souhra všech komponent

Teplárenské centrum se nachází v suterénu obytného komplexu a jeho jádrem je kogenerační jednotka Vitobloc EM 50/81. V tomto centru je umístěn i zdroj tepla. Kogenerační jednotka pracuje na principu kogenerace: motor na zemní plyn s dlouhou životností vyrábí teplo a elektřinu ve spojeném procesu. Jedná se o přeměnu mechanické energie na elektrickou energii, která se používá jako pohonná energie pro tepelné čerpadlo Vitocal 350-G pro vytápění a chlazení. Tepelná energie je naproti tomu absorbována prostřednictvím výměníku tepla Vitotrans 200 spojeného s kogenerační jednotkou a využívá se pro vytápění prostor nebo ohřev TV.

Během špičkového zatížení, například v chladných zimních dnech, je systém podporován moderním plynovým kondenzačním kotlem Vitocrossal 300 o výkonu 605 kW. Dokonalá souhra všech komponent umožňuje, aby se požadovaná tepelná energie a část elektrické energie získávala přímo v samotném obytném komplexu. Tím se snižují náklady na energii i závislost na veřejných energetických službách.

Inovativní systém ukládání energie do ledové nádrže

Na jižním konci staveniště první fáze výstavby obytného komplexu byl do země instalován zásobník ledové energie s technologií Viessmann. Betonový blok o délce přibližně 17 m, šířce 9 m a hloubce 6 m je naplněn přibližně 800 m³ vody a slouží jako dlouhodobý zásobník energie pro tepelné čerpadlo: během topné sezóny odebírá čerpadlo energii z ledového zásobníku, dokud voda uvnitř z větší části nezamrzne. Využívá krystalizační energii, která se uvolňuje při zmrznutí vody na led. Tento proces poskytuje stejné množství energie, jaké je potřeba k ohřátí jednoho litru vody z 0 °C na 80 °C. Takto získaná energie se během topné sezóny přivádí do podlahového vytápění obytných budov.

V režimu regenerace se led opět rozmrazuje. Tuto změnu fyzikálního stavu lze opakovat tak často, jak je potřeba, a technologie je prakticky bezúdržbová. Na konci topné sezóny se selektivně vytvoří led, který je pak k dispozici jako zdroj chladu pro udržení chladu v budově v horkých dnech. V létě lze nižší venkovní teploty v noci využít k ochlazení vody ve skladu nebo samotné budovy prostřednictvím solárních absorbérů vzduchu.

Systémy zásobníků ledové energie Viessmann nevyžadují povolení a lze je používat i v oblastech s ochranou vodních zdrojů. Využití krystalizační energie a kombinace tří zdrojů energie – okolního vzduchu, slunečního záření a země – jsou zárukou vysoké účinnosti.

Tepelné čerpadlo Vitocal. Foto: © Holger Leicht/Siedlungswerk GmbH Wohnungs- und Städtebau, Steffen Schmid

Inteligentní správa zdrojů energie

Inteligentní řízení zdrojů energie zajišťuje spolehlivou a účinnou součinnost zásobníku energie ledu, solárních vzduchových absorbérů a tepelného čerpadla. To znamená, že všechna relevantní data systému jsou průběžně vyhodnocována. Výsledky tvoří základ systému hlášení, který vytváří tým odborníků a předává jej provozovateli. Údaje o výkonu tepelného čerpadla lze optimalizovat s ohledem na individuální požadavky, např. Výsledkem je co nejnižší spotřeba elektrické energie a odpovídající atraktivní sezónní výkonový faktor.

Zavedením doporučených opatření do praxe lze plně využít potenciál systému a dosáhnout úspory provozních nákladů.

Bezplatná solární energie prostřednictvím solárních termických systémů a fotovoltaiky

Solární vzduchové absorbéry jsou instalovány na plochých střechách čtyř ze sedmi budov z první fáze výstavby. V létě systém o rozloze 351 m2 přivádí získanou solární energii do zásobníku zmrzlého ledu, aby jej rozmrazil a připravil na topnou sezónu. Regenerace probíhá vždy, když je absorbér teplejší než zásobník ledu, takže je možná i za mírného zimního dne.

Solární vzduchové absorbéry jsou otevřené, nezasklené kolektory. Využívají teplo z okolního vzduchu i sluneční záření k regeneraci zásobníku ledu a jako přímý zdroj tepla pro tepelné čerpadlo. Nezasklené solární vzduchové absorbéry jsou pro systém zásobníku energie ledu obzvláště vhodné, protože mu dodávají energii i při nízké teplotě vzduchu a bez slunečního záření. Absorbéry využívají nepřetržitě volnou energii prostředí - jak z okolního vzduchu v noci, tak ze slunečního záření ve dne.

Další dvě plochy na ploché střeše slouží k výrobě elektrické energie pomocí fotovoltaického systému o ploše 408 m2. Využitím solární energie tímto způsobem lze ušetřit přibližně 260 tun CO2 ročně. To odpovídá ujetí dvou milionů kilometrů autem za rok.

Fotovoltaický systém také dodává elektřinu pro ventilační systém budovy, výtahy a osvětlení a také pro elektromobilní pool.

Inovativní koncept mobility

Mobilita je po bydlení další základní lidskou potřebou. Proto společnost Siedlungswerk vyvinula v rámci výzkumného partnerství "LivingLab BWe mobil" Electric Mobility Showcase Spolkové republiky Německo individuální koncept mobility pro novou obytnou čtvrť.

Dostupnost systému sdílení elektromobilů přímo v místě bydliště otevírá nové možnosti mobility a představuje ekologicky odpovědnou alternativu k vlastnictví automobilu. Elektrická energie vyrobená v obytném komplexu se nejprve ukládá do bateriového systému a poté se podle potřeby dodává spotřebitelům v domácnosti nebo se využívá k nabíjení elektromobilů. To má pozitivní vliv na energetickou bilanci i emise CO2. Elektromobily koneckonců nejen snižují hladinu hluku, ale také emise znečišťujících látek.

Inovativní koncepce mobility jako základní součásti městského života se setkává s trvale pozitivním ohlasem a přitahuje pozornost v celém Německu. To umožnilo vytvořit nové dohody o spolupráci a ukázat, jak může být elektromobilita smysluplnou součástí efektivní celkové energetické koncepce.

Související odkazy

Obchodní
Průmysl
Plyn
Vzduch

Leica Camera AG Wetzlar

Designové řešení sídla společnosti Leica ve Wetzlaru je podmanivě jedinečné. Připomíná čočky, objektivy a dálkoměry. Viessmann doplňuje tento komplex důmyslným, inovativním energetickým systémem.

Více informací
Dálkové vytápění
Slunce

Německá spolková agentura pro životní prostředí v Dessau

U obecní budovy v Dessau byl kladen důraz na vysokou energetickou účinnost. Architekti a projektanti se rozhodli pro jeden z největších německých solárních termických systémů se 115 trubicovými kolektory Vitosol 200-T.

Více informací
Obchodní
Plyn
Slunce

Německá burza cenných papírů Eschborn

Deutsche Börse Eschborn získala certifikát LEED Platinum díky svému udržitelnému designu budovy a referencím v oblasti udržitelnosti. Teplo a elektřinu dodávají dvě kogenerační jednotky Viessmann Vitobloc 200 a solární kolektory Vitosol 200-F.

Více informací
Obchodní
Obytný
Plyn
Slunce

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah zásobují solární kolektory Vitosol 200-F teplou vodou 14 bytových domů, zatímco tři kotle Vitocrossal 300 ohřívají bazén a hammam v luxusním hotelu "Ottoman Palace".

Více informací
Obchodní
Plyn

Věž SkyTower v Bukurešti

Věž SkyTower, která je se svými 137 metry nejvyšší budovou v Rumunsku, je v noci působivou podívanou díky propracované světelné choreografii. K výrobě tepla se používá kaskádový topný systém se třemi jednotkami Vitomax 100-LW.

Více informací
Obchodní
Obytný
Elektřina
Vzduch

Lotte World Tower Soul, Jižní Korea

V centru města se nachází věž Lotte World Tower, ve které jsou kromě obchodů a restaurací také byty a kanceláře. Energii šetrnou ke klimatu dodává 12 velkých tepelných čerpadel Viessmann.

Více informací
Užitečné odkazy