Vyžádat bezplatné poradenství
Obchodní
Plyn

Věž SkyTower v Bukurešti

Věž SkyTower, která je se svými 137 metry nejvyšší budovou v Rumunsku, je v noci působivou podívanou díky propracované světelné choreografii. K výrobě tepla se používá kaskádový topný systém se třemi jednotkami Vitomax 100-LW.

Pohled na věž SkyTower v Bukurešti. Foto: © Walter Luttenberger

Zlatá certifikace LEED pro nejvyšší budovu a památku Rumunska

V roce 2005 získala společnost Raiffeisen evolution project development GmbH (RE) pozemek o rozloze 40 000 m2 severně od centra Bukurešti ve čtvrti Floreasca pro výstavbu tří projektů s pracovním názvem Floreasca City Center: kancelářský mrakodrap SkyTower, kancelářské křídlo FCC a nákupní centrum Promenada byly postaveny současně a dokončeny do roku 2013. Ještě během výstavby těchto budov společnost RE prodala SkyTower a FCC Office Wing současnému developerovi a vlastníkovi, vídeňské společnosti Raiffeisen Property International GmbH.

Budova SkyTower, kterou navrhla vídeňská architektonická kancelář Hoffmann-Janz Architekten ZT GmbH, je se svou výškou 137 metrů nejvyšší budovou v Rumunsku. Architekti se rozhodli pro základní eliptický tvar, přičemž elipsu považují za dokonalou kombinaci obdélníku a kruhu. Výšková budova o 42 podlažích je určena pro kancelářské účely. Každé patro má rozlohu 1200 metrů čtverečních.

Vzhledem k tomu, že se jedná o novou dominantu v panoramatu hlavního města, byl pro ni velmi důležitý návrh fasády. Například pro skleněnou konstrukci fasády se zavěšenou stěnou, která má celkovou plochu 17 250 metrů čtverečních, bylo vypracováno pět různých návrhů modulů. V rámci fasády bylo instalováno 150 bodových světel, označovaných jako wall washers, které v noci osvětlují SkyTower. Každé z těchto svítidel má několik barev světla a je individuálně ovladatelné, což umožňuje používat k nočnímu osvětlení mrakodrapu nejrůznější světelné choreografie.

Při navrhování moderní výškové budovy je v dnešní době nezbytné brát v úvahu ekologické aspekty již od samého počátku plánovacího procesu. Cílem všech, kteří se na stavbě podíleli, proto bylo vytvořit "zelenou" budovu, která bude velmi úsporná z hlediska nákladů na údržbu. Plány byly průběžně revidovány a v případě potřeby upravovány v očekávání, že nakonec získají certifikaci LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Po svém dokončení získala budova SkyTower zlatý certifikát LEED.

Vitomax 100-LW. Foto: © Walter Luttenberger

Úspora energie, nízkoemisní výroba tepla se společností Viessmann

Pro energeticky úspornou výrobu tepla s nízkými emisemi používají provozovatelé věže SkyTower kaskádový topný systém se třemi nízkotlakými teplovodními kotli Vitomax 100-LW od společnosti Viessmann. Vysoce účinné průmyslové/komerční kotle, integrované do inteligentního systému řízení budovy, pracují podle příslušné potřeby tepla. Díky tomu bylo možné optimalizovat spotřebu plynu.

Zde použité kotle Vitomax 100-LW mají reverzní spalovací komoru a nízké zatížení spalovací komory pro čisté spalování s nízkými emisemi oxidů dusíku. Jako teplovodní kotel pro přípustné teploty průtoku až 110 °C a pro provoz při konstantní teplotě kotlové vody nabízí Vitomax 100-LW působivý výkon s vysokou účinností kotle až 91,5 %. Přípustný provozní tlak se pohybuje od 6 do 10 barů, topný výkon od 0,65 do 6 MW. Nosný kryt na horní straně kotle usnadňuje instalaci a údržbu, zatímco velká a lehká revizní dvířka výklopná vlevo nebo vpravo usnadňují čištění kotle.

Pomocí ovládacího panelu Vitocontrol lze regulovat všechna regulační zařízení a přizpůsobit je příslušné potřebě tepla. Teplo je rozváděno do podlah prostřednictvím nízkoteplotních radiátorů, které zajišťují stálé klima v místnosti v rozmezí 22 až maximálně 25 °C. Chladný přiváděný vzduch je do místností přiváděn prostřednictvím chladicích prvků integrovaných do zavěšených chladicích nosníků podlah kanceláří.

Inteligentní větrání a požární bezpečnost

Systém větrání s rekuperací tepla zajišťuje zdravé a příjemné vnitřní prostředí. Pro efektivní provoz byly v konferenčních a zasedacích místnostech instalovány detektory pohybu. Ventilační systém je tedy v provozu pouze tehdy, když jsou místnosti skutečně využívány. Vzhledem k tomu, že se jedná o výškovou budovu, platí zde zvláštní předpisy umožňující bezpečnou evakuaci v případě nouze. Jeden z požadavků stanoví, že ventilační systém na únikových chodbách a schodištích a ve výtahové šachtě hasičského výtahu musí zajistit stálý přetlak, aby tyto prostory byly v případě požáru nekuřácké.

Související odkazy

Obchodní
Průmysl
Plyn
Vzduch

Leica Camera AG Wetzlar

Designové řešení sídla společnosti Leica ve Wetzlaru je podmanivě jedinečné. Připomíná čočky, objektivy a dálkoměry. Viessmann doplňuje tento komplex důmyslným, inovativním energetickým systémem.

Více informací
Obchodní
Plyn
Slunce

Německá burza cenných papírů Eschborn

Deutsche Börse Eschborn získala certifikát LEED Platinum díky svému udržitelnému designu budovy a referencím v oblasti udržitelnosti. Teplo a elektřinu dodávají dvě kogenerační jednotky Viessmann Vitobloc 200 a solární kolektory Vitosol 200-F.

Více informací
Dálkové vytápění
Elektřina
Plyn
Vzduch

Rosensteinova čtvrť ve Stuttgartu

Čtvrť Rosenstein ve Stuttgartu má působivý, na budoucnost orientovaný koncept vytápění, chlazení a energetiky se zaměřením na sektorové propojení. Použitá technologie zahrnuje velké tepelné čerpadlo, kogenerační jednotku a fotovoltaický systém.

Více informací
Obchodní
Průmysl

Logistické centrum společnosti Mammut Sports Group AG, Memmingen

Evropské logistické centrum v Memmingenu využívá k vytápění a chlazení obnovitelnou energii. Energetické centrum se skládá ze tří tepelných čerpadel Viessmann solanka/voda, která využívají přirozené teplo podzemní vody.

Více informací
Obchodní
Obytný
Plyn
Slunce

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah zásobují solární kolektory Vitosol 200-F teplou vodou 14 bytových domů, zatímco tři kotle Vitocrossal 300 ohřívají bazén a hammam v luxusním hotelu "Ottoman Palace".

Více informací
Obchodní
Obytný
Elektřina
Vzduch

Lotte World Tower Soul, Jižní Korea

V centru města se nachází věž Lotte World Tower, ve které jsou kromě obchodů a restaurací také byty a kanceláře. Energii šetrnou ke klimatu dodává 12 velkých tepelných čerpadel Viessmann.

Více informací
Obchodní

Sky Soho v Šanghaji

Kancelářská a obchodní budova v Šanghaji je působivým, promyšleným konceptem, který věnuje stejnou pozornost obálce budovy a technickému řešení zařízení. Šest zařízení Vitomax 200-HW zásobuje Sky Soho teplou vodou.

Více informací
Užitečné odkazy