Vyžádat bezplatné poradenství
Obchodní
Plyn
Slunce

Deutsche Börse Eschborn – vybavena kogenerační jednotkou Viessmann Vitobloc 200

Deutsche Börse Eschborn získala certifikát LEED Platinum díky svému udržitelnému designu budovy a referencím v oblasti udržitelnosti. Teplo a elektřinu dodávají dvě kogenerační jednotky Viessmann Vitobloc 200 a solární kolektory Vitosol 200-F.

Německá burza cenných papírů Eschborn. Foto: © KSP Jürgen Engel Architekten GmbH, Frankfurt nad Mohanem, Jean-Luc Valentin

Koncepce designu

Moderní kancelářský komplex se skládá ze dvou proti sobě stojících objektů ve tvaru písmene L, které jsou propojeny osmi mosty a deseti lávkami. Ty jsou seskupeny kolem 83 metrů vysokého atria překlenutého skleněnou střechou o ploše 1000 m2 s hliníkovou podkonstrukcí. Centrální prostor slouží jako vstupní hala, výstavní prostor, místo setkávání a komunikační srdce výškové budovy.

Prostorová a komunikační koncepce je navržena tak flexibilně, že každé ze standardních podlaží lze v případě potřeby rozdělit až na osm samostatných nájemních jednotek, z nichž každá má přímé napojení na centrální atrium. Jednotlivé jedno- a dvoulůžkové kanceláře se střídají s otevřenými týmovými prostory, zasedacími místnostmi a think pody pro soustředěnou práci. V souladu s myšlenkou transparentnosti jsou všechny kanceláře směřující do haly a chodby prosklené po celé výšce; dokonce i spojovací cesty mají skleněné zábradlí. Navzdory prostorovému oddělení to vizuálně propojuje jednotlivá oddělení a vytváří mnoho různých vizuálních perspektiv.

Návrh fasády

Díky charakteristickým krabicovým oknům od podlahy ke stropu poskytuje plášť výškové budovy také četné pohledy zevnitř i zvenčí. Otvory v zadní větrané fasádě jsou vyrobeny z hliníku a z vnitřní strany je tvoří trojsklo plněné argonem s tepelnou izolací. Z vnější strany jsou opatřeny větrným deflektorem z vrstveného bezpečnostního skla. Důmyslná, víceúrovňová konstrukce vnější stěny poskytuje v zimě dostatečnou ochranu před tepelnými ztrátami, zatímco v létě - i přes rozsáhlé použití skla - chrání interiér před přehříváním.

Holistický přístup

Kromě vynikajících estetických, funkčních a sociálních kvalit splňuje moderní budova také nejvyšší požadavky na ekologii, hospodárnost a energetickou účinnost. Její udržitelný design a uživatelská přívětivost jí nakonec vynesly platinový certifikát LEED od americké Rady pro šetrné budovy. Tento certifikační systém hodnotí kvalitu budovy v šesti kategoriích, a to udržitelná lokalita, efektivní využívání vody, energie a atmosféra, materiály a zdroje, komfort a vnitřní klima a inovace. Budova získala celkem 58 bodů z 69 možných, čímž se stala první výškovou budovou v Německu, která získala platinový status.

Střecha Deutsche Börse se solárním termickým systémem s plochými kolektory Vitosol 200-F. Foto: © KSP Jürgen Engel Architekten GmbH, Frankfurt nad Mohanem, Jean-Luc Valentin

Kompletní řešení Viessmann pro elektřinu, vytápění a teplou vodu

Dvě kogenerační jednotky Vitobloc 200 na bioplyn, instalované na střeše této výškové budovy, zajišťují svým elektrickým výkonem 1600 kW přibližně 60 % spotřeby energie v budově. Zbývajících 1200 kilowattů pochází z veřejné sítě. Tepelný výkon kogeneračních jednotek – celkem 1700 kilowattů – zároveň zajišťuje základní dodávky tepla do budovy, a tedy přibližně 90 procent základní tepelné zátěže pro vytápění prostor, větrací systémy a ohřev teplé užitkové vody. Plynové kondenzační kotle o výkonu 2100 kilowattů jsou k dispozici pro pokrytí špičkového zatížení v době zvýšené potřeby tepla, například při obzvláště nízkých teplotách.

Solární tepelný systém o ploše 90 m2 s plochými kolektory Vitosol 200-F instalovanými na střeše budovy dodává přibližně deset procent energie potřebné pro ohřev teplé vody. Odpadní teplo z kogeneračních jednotek, které nelze okamžitě využít, se dočasně ukládá a podle potřeby se dodává do topného systému, čímž je zajištěno co nejefektivnější využití solární energie získané pomocí plochých kolektorů pro záložní zdroje ústředního vytápění. Díky tomu lze ušetřit v průměru až 60 % energie potřebné ročně na ohřev TV.

Trvale utěsněné a dobře izolované

Celoplošně skládaný hliníkový rám a bezešvé těsnění skel zajišťují trvalou těsnost a vysokou stabilitu kolektoru. Spolehlivě tak zabraňuje zamrzání rámu stojící vodou ve spojích mezi rámem a sklem. Zadní panel je odolný proti proražení a korozi. Vysoce účinná tepelná izolace snižuje případné tepelné ztráty, zejména na jaře, na podzim a v zimě.

Dobrý vzhled

Kolektory mají atraktivní design a lze je nenápadně zabudovat téměř do každé střechy. Na přání je k dispozici také rám v libovolné barvě RAL. Volitelné okrajové lišty pomáhají vytvořit harmonický přechod mezi povrchem kolektoru a střechou. Velký plochý kolektor se dodává v lesklém hliníkovém provedení, ale může být také dokončen v jakékoli barvě RAL.

Chlazení, větrání a osvětlení

Odpadní teplo z kogeneračních jednotek pohání absorpční chladicí jednotky, které poskytují přibližně 1000 kilowattů chladicí energie pro chlazení místností a procesů. Elektrické chladicí jednotky o výkonu 3100 kilowattů pokrývají špičkové chladicí zatížení a zároveň zajišťují plynulý provoz IT centra.

Mechanický ventilační systém zásobuje všechny pracovní prostory čerstvým vzduchem. Díky integrované rekuperaci tepla lze 80 % energie obsažené v odváděném vzduchu využít k předehřevu chladného venkovního vzduchu v zimě.

V létě se stejný princip používá k předchlazování. Topné a chladicí plochy v oblasti stropu kanceláří zajišťují v zimě teplotu 22 stupňů Celsia a v létě maximálně 26 stupňů Celsia. Za velmi horkého počasí zaručuje dodatečné chlazení podlahy v přízemí příjemné vnitřní prostředí; v zimě naopak podlahové vytápění a vyhřívané fasádní profily udržují v prostoru haly stálou teplotu přes 17 stupňů Celsia.

Inteligentní automatizace budovy

Inteligentní systém automatizace budovy reguluje veškeré toky energie v kancelářské budově podle potřeby a řídí využití protisluneční ochrany a osvětlení. Tím se šetří energie a přírodní zdroje.

Související odkazy

Obchodní
Průmysl
Plyn
Vzduch

Leica Camera AG Wetzlar

Designové řešení sídla společnosti Leica ve Wetzlaru je podmanivě jedinečné. Připomíná čočky, objektivy a dálkoměry. Viessmann doplňuje tento komplex důmyslným, inovativním energetickým systémem.

Více informací
Obytný
Slunce

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

Ve věži Marco Polo Tower je teplá voda do 55 metrů vysoké budovy dodávána prostřednictvím solárního termického systému Viessmann s kolektory Vitosol 200-T o celkové ploše 180 m2.

Více informací
Dálkové vytápění
Elektřina
Plyn
Vzduch

Rosensteinova čtvrť ve Stuttgartu

Čtvrť Rosenstein ve Stuttgartu má působivý, na budoucnost orientovaný koncept vytápění, chlazení a energetiky se zaměřením na sektorové propojení. Použitá technologie zahrnuje velké tepelné čerpadlo, kogenerační jednotku a fotovoltaický systém.

Více informací
Obchodní
Průmysl

Logistické centrum společnosti Mammut Sports Group AG, Memmingen

Evropské logistické centrum v Memmingenu využívá k vytápění a chlazení obnovitelnou energii. Energetické centrum se skládá ze tří tepelných čerpadel Viessmann solanka/voda, která využívají přirozené teplo podzemní vody.

Více informací
Obchodní
Obytný
Plyn
Slunce

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah zásobují solární kolektory Vitosol 200-F teplou vodou 14 bytových domů, zatímco tři kotle Vitocrossal 300 ohřívají bazén a hammam v luxusním hotelu "Ottoman Palace".

Více informací
Průmysl
Biomasa
Olej
Slunce

Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausenu

Módní značka Marc Cain si ve svém logistickém centru v Bodelshausenu zvolila vlastní lokální topnou síť se zařízením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 pro výrobu energie.

Více informací
Obchodní
Plyn

Věž SkyTower v Bukurešti

Věž SkyTower, která je se svými 137 metry nejvyšší budovou v Rumunsku, je v noci působivou podívanou díky propracované světelné choreografii. K výrobě tepla se používá kaskádový topný systém se třemi jednotkami Vitomax 100-LW.

Více informací
Obchodní
Obytný
Elektřina
Vzduch

Lotte World Tower Soul, Jižní Korea

V centru města se nachází věž Lotte World Tower, ve které jsou kromě obchodů a restaurací také byty a kanceláře. Energii šetrnou ke klimatu dodává 12 velkých tepelných čerpadel Viessmann.

Více informací
Obchodní

Sky Soho v Šanghaji

Kancelářská a obchodní budova v Šanghaji je působivým, promyšleným konceptem, který věnuje stejnou pozornost obálce budovy a technickému řešení zařízení. Šest zařízení Vitomax 200-HW zásobuje Sky Soho teplou vodou.

Více informací
Užitečné odkazy