Vyžádat bezplatné poradenství
Obytný
Slunce

Věž Marco Polo v hamburském HafenCity

Ve věži Marco Polo Tower je teplá voda do 55 metrů vysoké budovy dodávána prostřednictvím solárního termického systému Viessmann s kolektory Vitosol 200-T o celkové ploše 180 m2.

Věž Marco Polo v hamburském HafenCity. Foto: © Andreas Rose / Shutterstock.com

Architektonická památka se solárním termickým systémem Viessmann

Věž Marco Polo v hamburském HafenCity je architektonickou dominantou. Budova vysoká 55 metrů nabízí 15 pater bytových domů o velikosti od 60 do 340 metrů čtverečních. Zatímco tepelnou energii dodává síť dálkového vytápění, solární vakuové trubicové kolektory Vitosol 200-T společnosti Viessmann zajišťují solární energii pro zásobování celé budovy teplou vodou.

Efektivní vytápění a chlazení pomocí solární energie

Teplo je dodáváno ze sítě dálkového vytápění, kterou provozuje místní energetická společnost. Z topného centra v suterénu budovy rozvádí teplo do bytových jednotek podlahové vytápění. Teplá voda se vyrábí pomocí solárního systému s využitím vakuových trubicových kolektorů typu Vitosol 200-T od společnosti Viessmann. Na střeše šestnáctipodlažní budovy bylo instalováno 60 kolektorů o celkové ploše 180 m2 .

Letecký pohled: Marco Polo Tower v Hamburku. Foto: © Roland Halbe, Matthias Jüschke

Tento typ kolektoru je určen zejména pro horizontální instalaci velkých systémů na plochých střechách bytových domů. Absorbéry lze otočit o 45 stupňů, aby zrcadlově kopírovaly dráhu slunce bez zvýšeného zastínění. Povrchy absorbéru integrované do vakuové trubice nejsou náchylné ke znečištění, což umožňuje optimální využití energie. Vysoce účinná tepelná izolace v plášti hlavice minimalizuje tepelné ztráty na jaře, na podzim a v zimě. Solární termický systém se pohodlně ovládá prostřednictvím centrální solární regulace Vitosolic od společnosti Viessmann. Ta zajišťuje co nejefektivnější využití získané solární energie. Komunikace s bezdrátovou dálkovou regulací Vitotrol 200-RF probíhá prostřednictvím bezdrátové základnové stanice Viessmann (KM-BUS).

V teplejších měsících se solární zisky přeměňují na chladicí energii. K tomu slouží absorpční chladicí jednotka na solární pohon, která pomocí výměníků tepla přeměňuje solární zisky ze solárních kolektorů na střeše na chladicí energii. To umožňuje chladit obytné jednotky způsobem šetrným k životnímu prostředí: teplo získané pomocí vakuových trubicových kolektorů se předává přes zásobník topné vody do generátoru absorpční chladicí jednotky. Aby se zabránilo nežádoucí tvorbě par na povrchu kolektorů a v okolí, je teplo odváděno prostřednictvím uzavřené hybridní chladicí věže. Kromě rozsáhlého zasklení je velká část fasády rovněž uzavřená. Stěnové desky tak nejen snižují tepelné ztráty v zimě, ale slouží také jako důležité akumulační médium pro zajištění příjemného vnitřního prostředí.

Související odkazy

Dálkové vytápění
Slunce

Německá spolková agentura pro životní prostředí v Dessau

U obecní budovy v Dessau byl kladen důraz na vysokou energetickou účinnost. Architekti a projektanti se rozhodli pro jeden z největších německých solárních termických systémů se 115 trubicovými kolektory Vitosol 200-T.

Více informací
Obchodní
Plyn
Slunce

Německá burza cenných papírů Eschborn

Deutsche Börse Eschborn získala certifikát LEED Platinum díky svému udržitelnému designu budovy a referencím v oblasti udržitelnosti. Teplo a elektřinu dodávají dvě kogenerační jednotky Viessmann Vitobloc 200 a solární kolektory Vitosol 200-F.

Více informací
Obchodní
Obytný
Plyn
Slunce

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah zásobují solární kolektory Vitosol 200-F teplou vodou 14 bytových domů, zatímco tři kotle Vitocrossal 300 ohřívají bazén a hammam v luxusním hotelu "Ottoman Palace".

Více informací
Průmysl
Biomasa
Olej
Slunce

Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausenu

Módní značka Marc Cain si ve svém logistickém centru v Bodelshausenu zvolila vlastní lokální topnou síť se zařízením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 pro výrobu energie.

Více informací
Obchodní
Obytný
Elektřina
Vzduch

Lotte World Tower Soul, Jižní Korea

V centru města se nachází věž Lotte World Tower, ve které jsou kromě obchodů a restaurací také byty a kanceláře. Energii šetrnou ke klimatu dodává 12 velkých tepelných čerpadel Viessmann.

Více informací
Užitečné odkazy