Vyžádat bezplatné poradenství
Průmysl
Biomasa
Olej
Slunce

Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausenu

Módní značka Marc Cain si ve svém logistickém centru v Bodelshausenu zvolila vlastní lokální topnou síť se zařízením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 pro výrobu energie.

Budova společnosti Marc Cain Logistics. Foto: © Carolin Julia Baker

Prémiová značka dámské módy se rozhodla pro energetický systém Viessmann

Sněhově bílé výrobní, skladové a administrativní budovy společnosti Marc Cain GmbH jsou zasazeny do prostředí podobného parku s anglickými trávníky a rybníky. Zde, v sídle firmy v Bodelshausenu nedaleko Tüübingenu, se stále nachází jedna z mála oděvních firem, které proslavily textilní oblast švábského Albu.

Společnost byla založena v roce 1973 a je celosvětově působící prémiovou dámskou módní značkou, jejíž část výroby se nachází v Německu a která zaměstnává přibližně 1000 lidí. Její selektivní distribuční strategie zahrnuje 210 prodejen Marc Cain, 292 shop-in-stores, 397 účetních zákazníků a dalších 1087 luxusních specializovaných obchodů v 61 zemích.

Pro zajištění konkurenceschopnosti bylo v nedávné době investováno přibližně 82 milionů eur do administrativy, výroby a výzkumu a vývoje. Jen do nejmodernějšího logistického centra bylo investováno 35 milionů eur. Velká část těchto investic byla určena na výstavbu nového energetického centra v sídle společnosti v Bodelshausenu. Díky vysoce účinnému energetickému systému od společnosti Viessmann nyní výrobce oděvů vytápí své budovy energií z obnovitelných zdrojů a vyrábí také vlastní energii.

Lokální vytápění na místě nahrazuje dálkové vytápění

V roce 2015 společnost přešla od předchozího dálkového vytápění, které zajišťovala místní energetická společnost, k využití nově instalovaného lokálního topného centra napojeného na místní tepelnou síť. "Dálkové zásobování teplem nefungovalo podle našich představ," vysvětluje Harald Scherm, který je ve společnosti Marc Cain zodpovědný za služby pro budovy. "Proto padlo rozhodnutí investovat do vlastní lokální tepelné sítě současně s výstavbou našeho nového logistického centra," pokračuje pan Scherm. Tato síť zásobuje celý areál Marc Cain, jehož celková plocha činí více než 55 000 metrů čtverečních.

Kotel na pelety Viessmann Vitoflex 300-UF. Foto: © Carolin Julia Baker

Plně automatický kotel na pelety pokrývá základní tepelnou zátěž

Aby společnost splnila požadavky německé vyhlášky o úsporách energie (EnEV), rozhodla se hned od počátku pro biomasu jako primární zdroj energie. Podle vyhlášky musí v novostavbách 25 % energie potřebné k výrobě tepla pocházet z obnovitelných zdrojů.

Kotel na pelety Vitoflex 300-UF s výkonem 950 kW proto dokázal pokrýt základní potřebu energie pro vytápění a přípravu teplé vody. Automatické funkce, jako je podávání paliva, odstraňování popela a pneumatické čištění topné plochy, spolu s důmyslným bezpečnostním vybavením zajišťují pohodlný a bezpečný provoz, zatímco kombinace inovativní technologie spalování a modulační regulace výkonu umožňuje dosáhnout účinnosti až 95 procent. Cyklónový filtr a elektrostatický filtr zadržují všechny suspendované částice ve spalinách, čímž zajišťují nízké emise. Plně automatický kotel na biomasu nabízí také maximální flexibilitu z hlediska použití různých paliv.

"V porovnání s dřevní štěpkou se použití pelet ukázalo být šetrnější k údržbě," vysvětluje Harald Scherm rozhodnutí použít jako palivo dřevní pelety. A pokračuje: "Další výhodou bylo, že všechny komponenty Viessmann byly dodány z jednoho zdroje."

Špičkové zatížení pokrývá plynový kondenzační kotel Vitocrossal 300. Speciální konstrukce jeho teplosměnných ploch umožňuje dosáhnout vysokých výkonů při zachování kompaktních rozměrů a nízké hmotnosti. K ukládání vyrobeného tepla byly instalovány čtyři zásobníky topné vody o celkovém objemu 20 000 litrů. Teplou vodu dodává zásobník teplé vody Vitocell 100-V  o objemu 300 litrů.

Kogenerace a fotovoltaika pro vlastní výrobu tepla

Aby byla umožněna co nejvyšší míra nezávislosti na veřejné síti, byla instalována kogenerační jednotka Vitobloc 200 EM-20/39 a fotovoltaický systém o výkonu 450 kWp. Kogenerační jednotka s elektrickým výkonem až 20 kW byla dodána jako prefabrikovaný kompaktní modul, takže ji bylo možné uvést do provozu velmi rychle. Slouží k dodávkám tepla a elektřiny podle potřeby. Díky integrované kondenzační technologii využívá teplo obsažené ve spalinách a přeměňuje až 95 % použitého paliva na teplo.

Plně propojený se systémem řízení budovy

Všechny generátory energie jsou propojeny do sítě se systémem řízení budovy a lze je kdykoli dálkově ovládat a monitorovat.

Související odkazy

Obchodní
Průmysl
Plyn
Vzduch

Leica Camera AG Wetzlar

Designové řešení sídla společnosti Leica ve Wetzlaru je podmanivě jedinečné. Připomíná čočky, objektivy a dálkoměry. Viessmann doplňuje tento komplex důmyslným, inovativním energetickým systémem.

Více informací
Dálkové vytápění
Slunce

Německá spolková agentura pro životní prostředí v Dessau

U obecní budovy v Dessau byl kladen důraz na vysokou energetickou účinnost. Architekti a projektanti se rozhodli pro jeden z největších německých solárních termických systémů se 115 trubicovými kolektory Vitosol 200-T.

Více informací
Obytný
Slunce

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

Ve věži Marco Polo Tower je teplá voda do 55 metrů vysoké budovy dodávána prostřednictvím solárního termického systému Viessmann s kolektory Vitosol 200-T o celkové ploše 180 m2.

Více informací
Obchodní
Plyn
Slunce

Německá burza cenných papírů Eschborn

Deutsche Börse Eschborn získala certifikát LEED Platinum díky svému udržitelnému designu budovy a referencím v oblasti udržitelnosti. Teplo a elektřinu dodávají dvě kogenerační jednotky Viessmann Vitobloc 200 a solární kolektory Vitosol 200-F.

Více informací
Obchodní
Průmysl

Logistické centrum společnosti Mammut Sports Group AG, Memmingen

Evropské logistické centrum v Memmingenu využívá k vytápění a chlazení obnovitelnou energii. Energetické centrum se skládá ze tří tepelných čerpadel Viessmann solanka/voda, která využívají přirozené teplo podzemní vody.

Více informací
Obchodní
Obytný
Plyn
Slunce

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah zásobují solární kolektory Vitosol 200-F teplou vodou 14 bytových domů, zatímco tři kotle Vitocrossal 300 ohřívají bazén a hammam v luxusním hotelu "Ottoman Palace".

Více informací
Užitečné odkazy