Plynové kotle se zásobníkem ohřáté vody se vyrábí s malým výkonem (a menším zásobníkem) pro rodinné domy, ale i s velkým výkonem (a větším zásobníkem), které mohou sloužit ve výrobě, ubytovacích zařízeních apod. Plynové kotle jsou kondenzační, využívají teplo spalin a vyznačují se vysokou účinností.

Druhy plynových kotlů se zásobníkem

Plynové kotle mohou být s odděleným nebo integrovaným zásobníkem ohřáté vody. Kotel obvykle bývá umístěn nad zásobníkem, v závislosti na potřebě vody a možnostech instalace ale můžete zvolit i samostatně stojící, vedle kotle umístěný zásobník. Kotle jsou s odděleným zásobníkem propojeny trubkami. 

Kotel Vitodens 100-W s odděleným zásobníkem vody
Obr. Kotel Vitodens 100-W s odděleným zásobníkem vody umístěným pod kotlem. Zdroj: Viessmann.


Kotle s integrovaným zásobníkem teplé vody tvoří jeden nerozebíratelný celek. Propojení kotle a ohřívače je opět měděnými nebo ocelovými nerezovými trubkami.

Kotel Vitodens 242-F s integrovaným zásobníkem vody
Obr. Kotel Vitodens 242-F s integrovaným zásobníkem vody. Zdroj: Viessmann.


O hygieně ohřevu pitné vody rozhoduje vnitřní povrch zásobníků. Pro ochranu před korozí a pro nejvyšší hygienické nároky se obvykle používá smaltování nebo nerezavějící ušlechtilá ocel.

Hospodárnost a provoz

Plynové kondenzační kotle se zásobníkem teplé vody patří k velmi hospodárným výrobkům spořícím energii, tudíž se řadí mezi ekologické výrobky. Každý výrobek určený pro ohřev vody musí být vybaven energetickým štítkem.

Pomocí štítku lze poznat, o jak hospodárný výrobek se jedná. Většina plynových kondenzačních kotlů se zásobníkem teplé vody je zařazena do tříd A nebo B, tedy energeticky hospodárných zdrojů tepla.

Kotle mohou být řízeny pomocí velkého, barevného dotykového displeje, chytrého telefonu (smartphonu) nebo tabletu.

Pomocí grafického displeje je možné zjistit všechny možnosti provozu kotle. Kotle vybavené energetickým kokpitem ukazují na displeji spotřebu plynu a elektrické energie při provozu.

Řízení provozu kotle mobilním telefonem
Obr.: Řízení provozu kotle mobilním telefonem. Zdroj: Viessmann


Plynové kotle s možností ohřevu vody solárními kolektory

Některé kotle mají možnost ohřevu vody jak plynem, tak pomocí sluneční energie. Tyto kotle jsou přímo z výroby připraveny na zapojení solárního systému.

Vodu v zásobníku je možné ohřívat samostatně, nebo současně kotlem a pomocí termických solárních kolektorů. Systém s možností ohřevu dvěma zdroji se nazývá bivalentní. Zásobníky vody se vyrábí o objemech 80 až 200 litrů.

Řez kotlem s integrovaným zásobníkem vody
Obr.: Řez kotlem s integrovaným zásobníkem vody; 1 – výměník tepla, 2 – expanzní nádoba, 3 – hořák s automatickou regulací, 4 – podsvícený barevný displej, 5 – světelná informační lišta Lightguide, 6 – oběhové čerpadlo, 7 – nabíjecí zásobník vody se solárním výměníkem. Zdroj: Viessmann.


Na co myslet při výběru zásobníku ve zkratce:

  • Potřeba teplé a horké vody je v každé domácnosti zcela rozdílná.  Mění se podle počtu obyvatel a koupacích/sprchovacích zvyklostí. Objem zásobníku volte tak, aby pokrýval potřeby domácnosti.
  • Berte v úvahu prostorové možnosti. Zvažte tedy i tvar a možnou maximální velikost zásobníku, kterou můžete do své koupelny umístit.
  • Ohřev vody je často největší položkou na vyúčtování za energie. Při výběru zásobníku určitě hleďte na energetickou náročnost. Vsaďte na zásobníky spadající do třídy A nebo B.
  • Pokud nevyužíváte (pouze) plyn, ověřte si, jestli muže být zásobník napojený také na jiné zařízení (solární kolektory, tepelné čerpadlo, kotel na tuhé palivo).