Vyžádat bezplatné poradenství

Plynový kotel se zásobníkem

Vyžádejte si bezplatné poradenství

Pod pojmem plynový kotel se zásobníkem se myslí kotel se zásobníkem teplé vody, která se v daném kotli ohřívá. Někdy se zásobník nazývá také bojler nebo akumulační nádoba. Velikost, resp. objem zásobníku je různý v závislosti na velikosti domu a potřebném množství vody.

Plynové kotle se zásobníkem ohřáté vody se vyrábí s malým výkonem (a menším zásobníkem) pro rodinné domy, ale i s velkým výkonem (a větším zásobníkem), které mohou sloužit ve výrobě, ubytovacích zařízeních apod.  Plynové kotle  jsou kondenzační, využívají teplo spalin a vyznačují se vysokou účinností.

          Druhy plynových kotlů se zásobníkem

          Plynové kotle mohou být  s odděleným nebo integrovaným zásobníkem  ohřáté vody. Kotel obvykle bývá umístěn nad zásobníkem, v závislosti na potřebě vody a možnostech instalace ale můžete zvolit i samostatně stojící, vedle kotle umístěný zásobník. Kotle jsou s odděleným zásobníkem propojeny trubkami.  

          Obr. Kotel Vitodens 100-W s odděleným zásobníkem vody umístěným pod kotlem. Zdroj: Viessmann.

          Kotle s integrovaným zásobníkem teplé vody tvoří jeden nerozebíratelný celek. Propojení kotle a ohřívače je opět měděnými nebo ocelovými nerezovými trubkami.

          Obr. Kotel Vitodens 242-F s integrovaným zásobníkem vody. Zdroj: Viessmann.

          O hygieně ohřevu pitné vody rozhoduje  vnitřní povrch zásobníků. Pro ochranu před korozí a pro nejvyšší hygienické nároky se obvykle používá smaltování nebo nerezavějící ušlechtilá ocel.

          Hospodárnost a provoz

          Plynové kondenzační kotle se  zásobníkem teplé vody  patří k velmi hospodárným výrobkům spořícím energii, tudíž se řadí mezi ekologické výrobky. Každý výrobek určený pro ohřev vody musí být vybaven  energetickým štítkem.

          Pomocí štítku lze poznat, o jak hospodárný výrobek se jedná. Většina plynových kondenzačních kotlů se zásobníkem teplé vody je zařazena  do tříd A nebo B, tedy energeticky hospodárných zdrojů tepla.

          Kotle mohou být řízeny pomocí velkého, barevného dotykového displeje, chytrého telefonu (smartphonu) nebo tabletu.

          Pomocí grafického displeje je možné zjistit všechny možnosti provozu kotle. Kotle vybavené energetickým kokpitem ukazují na displeji spotřebu plynu a elektrické energie při provozu.

          Obr.: Řízení provozu kotle mobilním telefonem. Zdroj: Viessmann

          Plynové kotle s  možností ohřevu vody solárními kolektory

          Některé kotle mají možnost ohřevu vody jak plynem, tak pomocí sluneční energie. Tyto kotle jsou přímo z výroby připraveny na zapojení solárního systému.

          Vodu v zásobníku je možné ohřívat  samostatně, nebo současně kotlem a pomocí termických solárních kolektorů. Systém s možností ohřevu dvěma zdroji se nazývá  bivalentní. Zásobníky vody se vyrábí o objemech 80 až 200 litrů.

          Jak vybrat zásobník? Rady a tipy ve zkratce

          • Potřeba teplé a horké vody je v každé domácnosti zcela rozdílná. Mění se podle počtu obyvatel a koupacích/sprchovacích zvyklostí.  Objem zásobníku  volte tak, aby pokrýval potřeby domácnosti.
          • Berte v úvahu prostorové možnosti. Zvažte tedy i  tvar a možnou maximální velikost  zásobníku, kterou můžete do své koupelny umístit.
          • Ohřev vody je často největší položkou na vyúčtování za energie. Při výběru zásobníku určitě hleďte na  energetickou náročnost. Vsaďte na zásobníky spadající do třídy A nebo B.
          • Pokud nevyužíváte (pouze) plyn, ověřte si, jestli muže být zásobník  napojený také na jiné zařízení  (solární kolektory, tepelné čerpadlo, kotel na tuhé palivo).
          Užitečné odkazy